שחפים מבואות חרמון - חקלאות טיפולית
נווט למעלה
 בס"ד                        
חקלאות טיפולית אייקון1.png
 

 גינון טיפולי ע"י תמר בן נפתלי, מכון תמרה

 

תכניות בטיפול בגינון וטבע קיימות היום, במספר גדול של מוסדות בישראל.

במערכת החינוך ,בתי  חולים, כלא, תכניות לנגמלי סמים, מתמודדים עם מחלות פסיכיאטריות, חולי נפש, פגועי ראש , בתי אבות נוער במצוקה ,צהרונים ומועדוני נוער.

רבים מהם משלבים גינה טיפולית ואלמנטים רבים מתחום נרחב זה של טבע וגינון טיפולי. מחד הטיפול בעזרת הטבע והגינה נמצא עדיין בחיתוליו ותלוי בפתיחות והיצירתיות של מנהל או המוסד בו מתנהלת תכנית שיקומית וטיפולית. מאידך,מפעילים של תוכניות טיפול והתערבות בעזרת הטבע, הגינה ובעלי חיים פועלים כבר שניים בארץ.

1. המטרות הטיפוליות  מותאמות  ליכולות האדם ,כישוריו ויכולותיו הפיזיות בעבודה בגינה.

2. המשימות ממוקדות מוגדרות  ומעשיות, יש סדר יום וסדר  ברור של צרכים וחוקים בגינה ובטבע. מתקיימים  מנהגים קבועים וחזרה על טכסים בגינה. גם בעזרת התנהגות החוזרת על עצמה כגון השקיה, עישוב, טיפוח הסביבה ועבודות חוזרות ורוטיניות.

3. מושם דגש על תכנון והתכוונות עתידית,אמונה ותקווה דרך העשייה בגינה שמבוססת על אמונה בכך שמשהו יצמח.... 

4. מושם דגש על יכולות, חוזקות  ועשייה חיובית לכל אורך התהליך בגינה שהוא אקוויולנטי לתהליך האישי שעובר המטופל. הפסיכולוגיה של התקווה הינה בבסיס הגינון הטיפולי.

5. מודגשות הצלחות ותחושות של מסוגלות בעזרת הגידול והטיפול בצמחים.

6. ההקשבה והלמידה הינה  דו סיטרית ,מאתגרת ומעצימה. דרך הלמידה וההקשבה לצרכי הצמח- ילמד המטופל גם להקשיב לעצמו וצרכיו. בגינה יחווה  המטופל הנאה, שמחה, תחושת מסוגלות ויצירתיות. הבנה של סדר וגבולות, יכולת להבין את סדר הדברים והפעולות  בעולם.

7. בגינה יש דגש על   למידה ומיומנויות לימודיות. הלמידה בגינה תהיה  חוויה חיובית ומותאמת לצרכים אמיתיים בחיים, הודגשה למידה דרך חושים וחוויה. הגינון המתרחש ברובו בחוץ,בגינה והינו בעל ערך מוסף אדיר למוסד בו הוא מתקיים מעצם היותו פומבי וחיצוני. הגינה גם יכולה לשמש אחרי שעות הטיפול כמקום ירוק ונעים ונוח בו ולהנות מיפיו.לסיכום- לטיפול בגינון טיפולי ותרפיה בטבע יתרונות רבים.
הגינה הופכת לכלי רב משמעות בחיי המטופל הרבה מעבר לשעה השבועית.הגינה גם נשארת, נוכחת וקיימת גם לאחר שהמטפל הלך. נוכחותה מאפשרת התייחסות ,תווך וקשר הרבה מעבר לקשר מטפל-פונה. ההתמודדות עם תכנים רגשיים לא קלים עשוייה להיות קלה יותר כאשר הגינה נמצאת לאורך כל השבוע, מאפשרת ,מכילה ללא משוא פנים כל אחד ותמיד  ונדיבה כמו שרק הטבע יודע להיות.

 

אבינועם פרידמן. מורה לטיפול בחקלאות.

 

 

 
 
 
 

 

 

 
 
 

 שתילים שהוכנו במסגרת גינון טיפולי בשחפים, נשתלו בבית ספר רמת כורזים

 
 

 

 

 

 
 

 

 
 

 כיתת תבור בפעולה גננית

 
Access is denied. (Exception from HRESULT: 0x80070005 (E_ACCESSDENIED))
To link to a library that contains images and configure the web part, open the tool pane.